Dnia 28 kwietnia 2017 roku w SP w Zmiennicy odbyła się niezwykła lekcja historii dotycząca 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Hasłem przewodnim był cytat: „Nauczmy się na pamięć tego kraju”.

         Uroczystość rozpoczął Jakub Kielar (kl. V), który zaśpiewał piosenkę pt. „Jest takie miejsce”. Wykonanie wszystkim bardzo się podobało i Kuba otrzymał zasłużone, gromkie brawa. Następnie na scenę wyszli recytatorzy: Kinga Adamczak, Stanisław Haduch, Julia Leń, Julia Grzyb z klasy V oraz Karolina Smoleń z klasy VI, którzy w prostych słowach poetów opiewali piękno naszej ziemi ojczystej. Konferansjerzy – narratorzy: Julia Gazda (kl. V) i Kamil Smoleń (kl.VI) przybliżyli historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz to, dlaczego była tak ważna dla naszego narodu.3maj

         Druga część akademii miała charakter przeglądu pieśni i piosenek patriotycznych związanych tematycznie ze Świętem Konstytucji 3 Maja, jak i opowiadających o Polsce. Zaprezentowali się uczniowie ze wszystkich klas w wybranych utworach. Klasa I wystąpiła z utworem „Płynie Wisła, płynie”, klasa II z piosenką „Nasze polskie ABC”, klasa III „Dalej bracia do bułata”, klasa IV „Bajka o wawelskim smoku”, klasa V „Dalej bracia, dalej żywo”, zaś klasa VI z „Pieśnią konfederatów barskich”. Na uwagę zasługuje również prezentacja multimedialna na temat wyżej wymienionych pieśni przygotowana przez Kingę Haduch z klasy VI, której opiekunem była p. Jadwiga Słota. Treść poszczególnych slajdów odczytywał Bartek Gromek (kl. VI). Wszyscy uczniowie pięknie przygotowali się do występu pod kierunkiem swoich wychowawców i p. Renaty Drozdowskiej – nauczyciela muzyki. W finale cała społeczność szkolna zaśpiewała wspólnie piosenkę „Płynie Wisła, płynie”.

         Następnie głos zabrał p. dyrektor Gabriel Konieczny, który we wzruszających słowach przypomniał, dlaczego ta rocznica była i nadal jest tak ważna dla Polaków. Poprosił, aby w każdym domu zawisła biało-czerwona flaga, której święto przypada na dzień 2 maja.

         Organizatorki akademii: p. Jadwiga Słota i p. Małgorzata Wojtuń rozlosowały wśród uczniów i nauczycieli egzemplarze Konstytucji RP, która być może w przyszłości przyda się na lekcjach. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodyczami.

         Na serdecznie podziękowania zasłużyli także p. Monika Rachwał – autorka przepięknej dekoracji, p. Wiesław Rachwał, który zaopiekował się sprzętem nagłaśniającym oraz p. Renata Drozdowska i wszyscy wychowawcy, którzy przygotowali uczniów do występu.

         Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w tę piękną uroczystość.

 

Zdjęcia w Galerii

mw