W dniu 31 maja 2017 r. uczniowie z klas I-III  naszej szkoły, pod opieką wychowawców p. Barbary Grzesik, p. Bożeny Dziedzic, p. Lucyny Ostrowskiej oraz p. Agnieszki Leń, wybrali się na wycieczkę do Brzozowa.

Pierwszym celem wycieczki była wizyta u Strażaków.Po przybyciu na miejsce, serdecznie przywitali nas Panowie Strażacy, którzy chętnie zapoznali naszych małych podopiecznych ze swoją pracą. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Oglądaliśmy różnorodne wozy strażackie, sprzęt do gaszenia pożarów oraz   używany w trudnych warunkach. Dzieci mogły usiąść za kierownicą  samochodu strażackiego oraz trzymały ciężki  wąż strażacki, symulując gaszenie pożaru.. W formie pogadanki uczniowie  zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez Straż Pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Utrwalili sobie numer telefonu do Straży Pożarnej  i numer alarmowy. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania. Największą atrakcją była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej, oraz pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej. Maluchy zwiedziły również pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub innych zdarzeniach zagrażających życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt. Dzięki tej wizycie nasi uczniowie znacznie poszerzyli swoją wiedzę na temat pracy strażaka. Dowiedzieli się, jak powinni zachować się w czasie pożaru i w innych niebezpiecznych sytuacjach . Na zakończenie wizyty, podziękowaliśmy strażakom, wręczając pucharek ze słodyczami oraz wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

W przerwie przed odwiedzeniem kolejnej instytucji, wszyscy odpoczywaliśmy ochładzając się pysznymi lodami.

            Kolejnym etapem  wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem wycieczki było poznanie pracy bibliotekarza w dużej bibliotece. Podczas spotkania Panie bibliotekarki opowiedziały  o swojej pracy, zapoznały  z zasadami zachowania  w bibliotece, pokazały pomieszczenia oraz zachęcały dzieci do przychodzenia wraz z rodzicami i wypożyczania książek. Ponadto wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali i oglądali legendy, czytane metodą  kamishibai. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, za co serdecznie wszyscy  podziękowali wręczając słodki upominek.

        To była niezapomniana wycieczka. Zadowoleni  i pełni wrażeń  wszyscy wrócili  do szkoły.

oprac: mgr Boeżena Dziedzic