Dzisiejsza uroczystość, która zgromadziła wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, miała nie tylko charakter świąteczny. Składała się bowiem z kilku niezależnych od siebie części.

         Na początku przed zebranymi wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego, które z właściwym sobie wdziękiem witały nadchodzącą Wiosnę. Najpierw bardzo głośno ją przyzywały, śpiewając, tańcząc i mówiąc wierszyki. Następnie, kiedy Ta łaskawie przybyła już do Zmiennicy cała w zieleni i kwiatach, otoczona została kołem i poproszono ją serdecznie o pozostanie. Mali „aktorzy” przekonywali niezwykłego Gościa, aby przyniósł w końcu ciepło, słońce, świergot ptaków i wybudzenie przyrody z zimowego snu. Chłopcy z oddziału przedszkolnego przemienili się na moment w bociany, które powróciły z ciepłych krajów i bohatersko zamierzały uporać się z niedogodnościami związanymi z ponownym zadomowieniem w ojczyźnie. Małe dzieci zatańczyły również z gracją do melodii „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego, czym wprawiły w zachwyt zgromadzonych widzów. Te wszystkie atrakcje przygotowane dla Wiosny z pewnością przekonały ją do pozostania w Zmiennicy.

         Druga część uroczystości miała charakter typowo świąteczny. Uczniowie klas młodszych pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali i przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą symboli związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Wszyscy mogli dowiedzieć się, dlaczego tak ważne dla chrześcijan są: krzyż, jajko, woda, sól. Po zakończeniu prezentacji głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Julia Gazda i Stanisław Haduch, którzy przekazali życzenia zgromadzonym na uroczystości oraz ich najbliższym.

„Aby tradycji stało się zadość, chcemy złożyć życzenia. Niech czas wielkanocny utrzyma Wasze marzenia w mocy, a wszystkie pragnienia okażą się możliwe do spełnienia. By nigdy nie zabrakło Wam wzajemnej życzliwości, abyście przez życie kroczyli w ludzkiej godności i niech symbol boskiego odrodzenia stanie się dla Was celem do spełnienia. Wesołych Świąt”.

         Kolejnym etapem spotkania było nagrodzenie uczniów, którzy reprezentowali szkołę w konkursach zewnętrznych oraz podsumowanie projektów organizowanych w szkole. Na początku głos zabrały p. M. Wojtuń i p. B. Dziedzic, które z pomocą p. dyr. Gabriela Koniecznego nagrodziły laureatów I Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Czarowanie słowem”. Pani M. Wojuń pochwaliła się również ogromnym sukcesem uczennicy klasy VII Emilii Prajsnar, która uzyskała tytuł laureata w Kuratoryjnym Konkursie z Języka Polskiego. Pan dyrektor dołączył do gratulacji i zachęcał innych, by próbowali swych sił i starali się powtórzyć osiągnięcie koleżanki. O sukcesie swojego ucznia Kacpra Nowaka z klasy V poinformował p. dyr. G. Konieczny. Kacper wygrał bowiem Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej i będzie reprezentował szkołę na etapie powiatowym. Rozstrzygnięty został także Konkurs Wielkanocny. P. B. Grzesik i p. M. Rachwał jednogłośnie przyznały, iż każda praca jest małym dziełem sztuki i dlatego wszyscy, którzy włożyli mnóstwo pracy i wysiłku w przygotowanie jajek, zajączków i stroików, zasługują na nagrodę i najwyższe uznanie. Rozdano również nagrody zdobyte przez uczniów w konkursie „Olimpus” i „Olimpusek”. Panie: R. Drozdowska, M. Rachwał i B. Grzesik obdarowały laureatów i zwycięzców dyplomami i nagrodami książkowymi.    

         Na koniec głos zabrał p. dyr. G. Konieczny, który jeszcze raz pogratulował wszystkim nagrodzonym i wyraził nadzieję, że chęć sukcesów i ambicja nadal będą cechować naszych uczniów. Złożył również życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny. Zaapelował także o rozsądek i zachowanie bezpieczeństwa podczas świątecznych zabaw.

mw