26 kwietnia 2019r. w SP w Zmiennicy odbyła się uroczystość poprzedzająca Święto Konstytucji 3 Maja. Miała ona inny niż zwykle charakter, gdyż zamiast wierszy i okolicznościowych piosenek odbyły się dwa konkursy. Pierwszy z nich, przeznaczony dla klas I-III, był konkursem czytelniczym „O złotą zakładkę” zorganizowanym i przeprowadzonym przez p. B. Dziedzic, zaś drugi dotyczył wiedzy na temat szkół od średniowiecza do oświecenia i miał formę testu czytania ze zrozumieniem. Pomysłodawczyniami były odpowiedzialne za całość imprezy p. J. Słota i p. M. Wojtuń.

Na początku narratorzy: Emilia Prajsnar i Kamil Smoleń z klasy VIII przypomnieli zebranym bardzo ważne hasło autorstwa Jana Zamoyskiego – „Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Analizując jego treść stwierdzamy, że bez problemu można je przenieść w teraźniejsze realia, ponieważ zawiera uniwersalną prawdę moralną. Zamoyski był świetnym strategiem, ale też doskonałym obserwatorem polskiego społeczeństwa XVI wieku. Szybko zorientował się, że naród posiada mnóstwo wad, ale istnieje również klucz do ich rozwiązania. Należy tylko włożyć maksimum wysiłku w edukację i właściwe wychowanie przyszłych pokoleń, gdyż to one będą świadczyć o sile i wartości narodu. Współczesny świat zmienia kształty, zmienia się tryb ludzkiej pracy, inne są cele, ale nie zmieniają się podstawowe prawdy rządzące człowiekiem. Jedna rzecz od wieków nie ulega zmianie, każde pokolenie stara się wychować swoje dzieci w sposób najbardziej odpowiedzialny. Zatem edukacja to nie tylko zdobywanie określonej wiedzy, ale uczenie określonych postaw i zachowań oraz zasad i norm moralnych, których wartość jest ponadczasowa.

Po tej krótkiej prelekcji głos zabrała p. B. Dziedzic, która zaprosiła uczestników konkursu czytelniczego ze znajomości polskich legend. Wzięli w niej udział: z klasy I Mikołaj Konieczny, Marlena Brodzicka i Bartłomiej Bieda, z klasy II Anna Wojtal, Amelia Orłowska, Jakub Smoleń, zaś z klasy III Tymoteusz Rachwał, Oliwia Śnieżek i Dominik Kufel. Uczestnicy na wzór zawodników z teleturnieju „1 z 10” udzielali odpowiedzi ze znajomości „Legendy o obrazie Jezusa Ukrzyżowanego”, „Legendy o bagniskach”, „Legendy o obrazie Matki Boskiej Ognistej”, „Legendy o powstaniu nazwy Rzeszowa” oraz „O Juracie – królowej Bałtyku”. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, którą oceniało jury: B. Dziedzic, J. Słota i M. Wojtuń. Zwyciężył Tymoteusz Rachwał z klasy III, II miejsce zajęła Marlena Brodzicka z klasy I, zaś na III stopniu podium uplasowała się Anna Wojtal z klasy II. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a zwycięzcy statuetki wykonane przez p. Bernadetę Ptak - Sowę.

            W kolejnej części wzięli udział uczniowie klas starszych: Jakub Kosztyła, Weronika Prajsnar i Julia Smoleń (kl. V), Oliwia Brodzicka, Gabriela Stanisławczyk i Mateusz Grzyb (kl. VI) i Julia Gazda, Julia Trytek i Stanisław Haduch (kl. VII). Drużyny walczyły o zaszczytne miano zwycięzcy w konkursie wiedzowym o szkole średniowiecznej i oświeceniowej. Zmagania oceniali: J. Słota, M. Wojtuń i P. Boroń. Na początku przedstawiciele zespołów recytowali „Hymn do miłości ojczyzny” I. Krasickiego, następnie uczestnicy przeszli do kolejnego etapu, w którym Maja Kielar, Emilia Federkiewicz i Karol Szuba głośno odczytali teksty na ww. temat. Do każdego z nich p. M. Wojtuń zadała po 3 pytania, na które należało odpowiedzieć w określonym czasie. I tutaj uczniowie wykazali się znawstwem tematu. Tytuł zwycięzcy bezapelacyjnie przypadł drużynie z klasy VII, zaś na 2 miejscu ex equo uplasowali się przedstawiciele klas V i VI. Uczestnicy zostali obdarowani książkami i dyplomami.

            Na koniec głos zabrały jeszcze organizatorki akademii. P. M. Wojtuń podsumowała całość słowami księdza Stanisława Konarskiego: CHCIAŁBYM, żebyś przyjął jedną przestrogę: bądź pilny i niezmordowany w sprawowaniu urzędu, nie unikaj żadnego męczącego wysiłku. Pamiętaj, że ci, co mają w swojej pieczy Rzeczpospolitą, powinni prowadzić bardzo pracowity tryb życia. [... j

Pamiętaj, żeby następujących sześć spraw wchodziło zawsze w każdy twój dzień, choćby nie wiem jak pocięty i pogmatwany: obowiązkowa niewątpliwie modlitwa, sprawy obowiązku służbowego, zarząd domu, lektura, pisanie, obowiązki przyjacielskie. [....j W ten sposób będziesz w pełni świadom tego, że nie tylko wdychasz powietrze i wydychasz je, jak to jest u zwierząt, ale że żyjesz dla Boga, Ojczyzny, dla siebie i dla swej rodziny, jak to przystoi człowiekowi społecznemu. Wśród uczniów i nauczycieli zostały rozlosowane pamiątkowe książki, a jeden egzemplarz przekazano do biblioteki szkolnej.

            W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej imprezy: p. Bernadecie Ptak – Sowie za wykonanie przepięknych statuetek, p. K. Teresińskiej i p. M. Rachwał za wykonanie pięknej dekoracji, wychowawcom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursów.

mw