Dzień 17 czerwca 2018 roku był niezwykle ważny w Zmiennicy. Tego dnia bowiem odbył się VIII Piknik Rodzinny połączony z Dniem Mamy i Dniem Taty, który zgromadził całą społeczność zmiennicką i nie tylko. Przybyli na niego również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Uroczystego otwarcia imprezy w Domu Strażaka dokonał pan dyrektor Gabriel Konieczny. W swym przemówieniu zaznaczył, że obie uroczystości stanowią bardzo ważny punkt w kalendarzu uroczystości szkolnych. Obchodzimy je co roku i należy przyznać, iż poziom jest coraz wyższy. W imieniu dzieci przywitał zaproszonych Gości, a także złożył rodzicom serdeczne życzenia oraz wyrazy wdzięczności za trud wychowania.
Jako pierwsze na scenie zmiennickiego Domu Strażaka wystąpiły dzieci z klas I-III, które pod kierunkiem pań: Bożeny Dziedzic, Barbary Grzesik i Lucyny Ostrowskiej przygotowały montaż słowno – muzyczny. W wierszach i piosenkach okazywały swoje najszczersze uczucia oraz dziękowały za bezpieczny dom, wychowanie, pomoc i naukę życia. Następnie z krótkim przedstawieniem pt. „Wszystko dla mamy i taty” pojawiły się maluchy z oddziału przedszkolnego, nad którymi czuwały wychowawczynie – p. Teresa Adamczak i p. Elżbieta Haduch. Główni bohaterowie inscenizacji – Janek i Małgorzatka w dniu święta swoich rodziców postanowili obdarować ich koszem wyhodowanych własnoręcznie nowalijek. Nie przeszkodziły im w tym zwierzątka, które miały wielką ochotę na owe smakołyki. Przedszkolaki z właściwym sobie wdziękiem wcieliły się w role, śpiewały, tańczyły i z całą pewnością niejednej mamie czy tatusiowi łza zakręciła się w oku, kiedy obserwowali swoje pociechy. Po występie małych dzieci scenę zagarnęli uczniowie z klas IV-VII. Ich przedstawienie zatytułowane „Miłość przez wieki” próbowało dać odpowiedź na pytanie, czym tak właściwie jest miłość i jak radzono sobie z nią od prehistorii aż po dzisiejsze czasy. Widzowie przenieśli się zatem do prehistorycznej jaskini, Olimpu pełnego bogów, średniowiecza i na plan filmu o romantycznej miłości rodem z Werony. Ostatecznie podróż przez wieki zakończono w czasach współczesnych , gdzie w dobie facebooka, skype’a i sms-ów miłość z pewnością przedstawia się inaczej niż nawet 100 lat wcześniej. Uczniowie przygotowywali się bardzo skrupulatnie, korzystając ze wskazówek pań – Katarzyny Ptak, Małgorzaty Wojtuń i Jadwigi Słoty, aby występ był udany. Kilkukrotnie zmieniana choreografia oraz odpowiednio dobrane kostiumy z pewnością dodały kolorytu tym występom. Wszystkim z pewnością podobała się piękna dekoracja wykonana przez p. Katarzynę Ptak we współpracy z p. M. Rachwał, p. Małgorzatą Wojtuń, p. Jadwigą Słotą, p. Bożeną Dziedzic, p. Barbarą Grzesik, p. Lucyną Ostrowską, p. Wiesławem Rachwałem i p. Pawłem Boroniem.
Po występach dzieci zabawa przeniosła się na zewnątrz. Teren wokół naszej szkoły w to niedzielne popołudnie był pełen gwaru
i wesołej zabawy. Piknik rozpoczął się od wspólnego śpiewu piosenek biesiadnych wykonanych przez starszych uczniów naszej szkoły, których przygotowała p. Renata Drozdowska. Śpiew dzieci bardzo spodobał się zebranej publiczności.
Jedną z licznych atrakcji w tym dniu był konkurs wiedzowy, nad którego przebiegiem czuwały panie Agnieszka Leń, Bożena Dziedzic, Jolanta Haduch, Sylwia Szuba - Mazur. Każdy los przynosił wygraną, a za dziesięć poprawnych odpowiedzi otrzymać można było kupon, który brał udział w losowaniu cennych nagród. Szczęśliwi zwycięzcy otrzymali: biurko z dostawą do domu, fotel obrotowy, zestaw wędkarski, piłkę z motywem Piłkarskich Mistrzostw Świata oraz mini-akwarium z wyposażeniem. Nagrody wręczył pan dyrektor Gabriel Konieczny.
Bardzo obleganym przez uczestników imprezy było stanowisko – malowania twarzy. Panie Katarzyna Ptak i Monika Rachwał przeobrażały twarze dzieci w kolorowe motyle, kwiaty oraz bajkowych bohaterów
z niezwykłą precyzją i artyzmem. Nie zabrakło również chętnych na przejażdżkę melexem udostępnionym przez Dar – Med w Brzozowie. Dużą atrakcją była próba sił podczas strzelania z wiatrówki do tarczy. Pan Ryszard Prorok, prezes LOK-u w Brzozowie dawał chętnym strzelcom cenne wskazówki. Na jednym ze stoisk swoje miodowe wyroby prezentowali państwo Maria i Marian Gdulowie. Można było spróbować różnych gatunków miodu oraz zakupić ten ulubiony.
Po tak wielu zabawach, zawodach, występach nadszedł czas na przyjemności dla ciała. W bufecie przygotowanym przez rodziców można było spróbować wielu specjałów: pieczonego, wiejskiego chleba, pierogów z różnym nadzieniem, pierogów kebabowych, ślimaczków z serem i szynką, kiszonych ogórków. Nie zabrakło także pysznego bigosu i kiełbasek z rożna, które przygotowywał pan Wiesław Rachwał. Na deser czekały na przybyłych pyszne ciasta pieczone przez mamy naszych uczniów. Panie w pocie czoła, ale z uśmiechem na ustach obsługiwały gości.
Podczas pikniku licznie zgromadzonym czas umilał zespół muzyczny „Powiedz TAK”, który debiutował na naszej scenie. Bawiono się przy muzyce do późnych godzin wieczornych. Duża frekwencja na imprezie pokazała, że mieszkańcy Zmiennicy chętnie integrują się ze społecznością szkolną i chcą w ten sposób spędzać wolny czas.
VII Piknik Rodzinny nie zostałby zorganizowany, gdyby nie nasi hojni sponsorzy. Byli to: firma MEBLODREW – sponsor nagrody głównej, EKO MLEKO, Jolanta Leń – dyrektor NZOZ Dar – Med., Fundacja w Trosce o Życie, Mrówka, PGNiG, Alkor – Robert Krawiec i Paweł Świątek, Merkury Brzozów, PBS, AS, sklep Bajka, Domix, Gran – Pik, p. Kamil Dziedzic, P. Lucyna i Tadeusz Toczek, Orbis, zakład szklarski p. Sokalskich, INSTALATOR – Jacek Rachwał i Wojciech Rachwał, Sklep zoologiczny Animals Paweł Kras, Sklep zoologiczny Lesław Żyłka.
Serdeczne podziękowania należą się również rodzicom i przyjaciołom szkoły, którzy pomagali w przygotowaniu pikniku: p. Krzysztof Kosztyła za sprzęt nagłaśniający udostępniony przez OSP w Zmiennicy oraz za pomoc przy rozłożeniu podłogi, p. Agnieszka i Tomasz Leń, p. Elżbieta Rzepka, p. Jan Smoleń, p. Janusz Wojtoń, p. Daniel Wojtuń, p. Elżbieta
i Maciej Wojtoń, p. Katarzyna i Konrad Brodziccy, p. Magdalena i Wojciech Kosztyłowie, p. Monika i Radosław Rachwałowie, p. Monika i Sławomir Rachwałowie, p. Bogusław Rajchel, p. Damian Data, p. Wiesław Opaliński, p. Marek Prajsnar, p. Rafał Bogaczewicz, p. Robert Pietryka, p. Elżbieta Grzyb, p. Mariusz Gazda, p. Zofia i Janusz Kuźnarowie, p. Zbigniew Bąk, p. Anna i Daniel Szuber, p. Barbara i Arkadiusz Grzesik, p. Krzysztof i Dorota Buczek, p. Agnieszka i Maciej Bek, p. Aleksandra Bąk, p. Agata Szuba, p. Stanisław Mazur, p. Robert Śnieżek, p. Stanisław Dziedzic, p. Dorota Trytek, p. Robert Szmyd, p. Adrianna Śmietana, p. Roman Szuba, p. Monika i Wiesław Rachwałowie, Grażyna i Janusz Szuba.
Wiele pracy włożyli w to przedsięwzięcie również nauczyciele i pracownicy szkoły. Dziękujemy zatem p. dyr. Gabrielowi Koniecznemu, koordynatorowi – p. Jadwidze Słocie, wszystkim wychowawcom, którzy sponsorowali poczęstunek w Domu Strażaka oraz przygotowywali wystrój Sali oraz dekorację, nauczycielom, którzy wspomagali wychowawców w ogromie pracy przy przedstawieniach i inscenizacjach oraz wszystkim pracownikom szkoły. Impreza nie odbyłaby się również bez wsparcia przewodniczącej Rady Rodziców p. Antoniny Prach. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
mw