20 września 2019r. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą obejrzeli w Muzeum Regionalnym w Brzozowie wystawę pt. „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Przedsięwzięcie powstało w ramach projektu badawczego „Zagłada Żydów na ziemiach polskich”.
Wstępem była prelekcja p. Mateusza Podkula, który przedstawił nam obrazy dotyczące życia Polaków i Żydów w cieniu represji pod okupacją hitlerowską. Rygorystyczne prawo regulowało wszystkie dziedziny życia, zaś szczególną agresję Niemcy skierowali przeciw Żydom, których w krótkim czasie całkowicie wyeliminowali z życia gospodarczego, kulturalnego, politycznego i społecznego. Zmusili ich do noszenia specjalnych oznaczeń, przesiedlali do gett, a następnie wywozili do obozów zagłady. Zdecydowana większość Polaków myślała przede wszystkim o przeżyciu okupacji, ale znalazło się wiele osób, które starały się pomóc Żydom w bardzo różny sposób. Zdarzało się, że donoszono na nich, co niejednokrotnie kończyło się śmiercią i tych, których ukrywano i tych, którzy pomagali. Tragicznym przykładem może być tutaj Wiktoria i Józef Ulmowie, którzy zostali bestialsko zamordowani wraz z 6 własnych dzieci, zaś Wiktoria była w 9 miesiącu ciąży. Zabito także wszystkich ukrywających się u nich Żydów. Polacy w okupowanej Polsce nie mogli uratować wszystkich Żydów, ale ich bohaterstwo zasługuje na najwyższe uznanie. Z pewnością tylko część osób, które angażowały się w pomoc, została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Do 2015r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał go ponad 6500 Polakom.
Uczniowie na pewno zapamiętają tę lekcję historii, tym bardziej, że jednym z bohaterów był p. Mieczysław Siwak – pradziadek jednego z naszych uczniów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy poświęcić wszystko, by nigdy więcej nie dopuścić do takiej ludzkiej tragedii.
mw