7 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Zmiennicy odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Motywem przewodnim obchodów było hasło „Póki Polska żyje w nas”.

Uczniowie wiele popołudni poświęcili na próbach recytacji i śpiewu. Nad całym przedsięwzięciem czuwały: p. J. Słota, p. M. Wojtuń, koordynatorki tej uroczystości. Powstała przepiękna dekoracja, którą wykonała p. Monika Rachwał. Akademię, którą prowadzili Julia Gazda i Stanisław Haduch, można by podzielić na dwie części – pierwsza dotyczyła trudnej, mozolnej i bohaterskiej walki o odzyskanie wolności, druga zaś skupiła się na przedstawieniu sylwetek oraz twórczości sześciu twórców epoki romantyzmu i pozytywizmu. Wszyscy zebrani zaśpiewali nasz hymn narodowy przy akompaniamencie Julii Gazdy na klawiszach. Nawet najmłodsze dzieci znały cztery zwrotki naszej pieśni, dlatego śpiew był głośny i uroczysty.

„Słowo – najcięższy oręż” – taki tytuł miała prezentacja przygotowana przez Julię Trytek. Z niej słuchacze mogli dowiedzieć się, kim byli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Maria Konopnicka, Adam Asnyk i Władysław Bełza. Odczytywane przez Weronikę Prajsnar i Mateusza Grzyba informacje przeplatane były poezją tych wybitnych twórców recytowaną przez uczniów. Zebrani zatem mogli wysłuchać pięknych wierszy okolicznościowych i pieśni patriotycznych, których słowa i melodia chwytały za serce. Chórzyści ubrani w mundurki zuchowe przygotowani zostali przez p. Renatę Drozdowską.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o występie dzieci z oddziału przedszkolnego, które pod kierunkiem swojej p. Teresy Adamczak wyrecytowały wiersz P. Janczarskiego „Co to jest Polska”. Dzieci z klas młodszych przygotowały życzenia dla Polski, które odczytały podczas akademii. Na koniec tradycyjnie został wśród uczniów rozlosowany element patriotyczny, tym razem były to puzzle. Jedno pudełko zostało przekazane również do biblioteki szkolnej.

Na koniec głos zabrał p. dyr. Jan Piotrowski, który zwrócił się do uczniów z apelem, by dobrze zapamiętali słowa wierszy naszych twórców narodowych. Należy bowiem stale pracować nad tym, aby Ojczyzna rozwijała się, była niepodległym i silnym państwem. To zadanie każdego patrioty, każdego Polaka! Podziękował także artystom i wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tej wspaniałej rocznicy.

Organizatorzy akademii serdecznie dziękują dzieciom, których wspaniały występ na pewno na długo pozostanie w pamięci, a także nauczycielom – p. M. Rachwał, p. B. Grzesik, p. L. Ostrowskiej, p. B. Dziedzic i naszemu nieocenionemu p. W. Rachwałowi, który zadbał o nagłośnienie. Dziękujemy.

mw