Gdy zbliża się ten dzień października

Jak co roku z mojego kalendarza wynika

Że święto wielkie do nas przychodzi

co z dawien dawna od królów pochodzi

14 października 1773 roku

król Stanisław Poniatowski o zmroku

Komisję Edukacji Narodowej powołał

I Hugon Kołłątaj w niej ile tylko zdołał

Język polski na wyżyny wznosił

W Karcie Nauczyciela Dniem Edukacji ogłosił

I wszyscy z nauką związani uznają

Że w tym dniu swoje święto mają.

 

 

 

Tymi słowami p. dyrektor Gabriel Konieczny rozpoczął uroczystość Święta Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Zmiennicy. W dalszej części przemówienia, również wierszem, przywitał zaproszonych Gości. Imprezę swoją obecnością uświetnili: p. Jolanta Leń – dyrektor NZOZ Dar-Med., p. Marta Śmigiel – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzozowie, p. Lucyna Toczek – wieloletni nauczyciel i przyjaciel szkoły, p. Maria Dziedzic – emerytowany nauczyciel szkoły, p. Krzysztof Kosztyła – radny Rady Miejskiej w Brzozowie, p. Sylwester Tesznar – sołtys wsi Zmiennica i p. Kazimierz Barański – przyjaciel szkoły. Przybyli również przedstawiciele Rady Rodziców: p. Katarzyna Brodzicka, p. Renata Smoleń, p. Anna Szuber wraz z przewodniczącą Rady Rodziców p. Antoniną Prach.

         Wszyscy przyzwyczaili się do tego, iż to dzieci w montażach słowno – muzycznych dziękują nauczycielom i pracownikom szkoły za trud wychowania. Tym razem jednak było inaczej. To nauczyciele SP w Zmiennicy przygotowali piękny spektakl na podstawie „Bajki” Henryka Sienkiewicza zatytułowany „Najcenniejszy dar”. Rok 2016 to rok Sienkiewicza, dlatego właśnie utwór tego znakomitego autora. Reżyserem i scenarzystą przedsięwzięcia była p. Bożena Dziedzic, która wcieliła się również w postać Wróżki. Pod jej czujnym okiem „niecodzienni aktorzy” w pięknych strojach spróbowali swoich sił w występie na scenie przed całą społecznością szkolną.

         W rolę Króla i Królowej wcielili się p. dyrektor Gabriel Konieczny i p. Małgorzata Wojtuń. Wróżkami były: p. Aleksandra Adamczak, p. Barbara Grzesik, p. Agnieszka Leń, Królową Wróżek – p. Katarzyna Ptak, zaś szlachciankami: p. Lucyna Ostrowska i p. Maria DataW rolę narratora wcieliła się p. Jadwiga Słota

         Do królestwa, gdzie narodziła się maleńka księżniczka, przybyła Królowa Wróżek wraz ze swymi Wróżkami i każda z nich sprezentowała maleństwu wspaniały dar: oszałamiającą urodę i smukłą postać. Jednak najważniejszy dar otrzymała od Królowej Wróżek, która dała jej Dobroć – skarb niezmierzony.

         Morałem tej bajki było to, że Dobroć to największy skarb. To źródło, które wiecznie bije i nigdy nie wyschnie. Piękno, bogactwo, nawet miłość są niczym, gdy nie ma Dobra. Bogactwo można stracić, uroda przeminie, a Dobro nigdy. To ono daje piękno duszy i dawane innym wraca podwójnie.

         Piękne dekoracje, stroje, gra sceniczna bardzo spodobały się uczniom, którzy zgotowali swoim nauczycielom wspaniałą owację i było to najpiękniejsze podziękowanie za podjęty trud.

         Po spektaklu głos zabrali uczniowie z Samorządu Szkolnego: przewodnicząca – Julia Gazda i zastępca – Oliwia Brodzicka. We wzruszających słowach skierowały do nauczycieli i pracowników szkoły podziękowania za wszelki trud towarzyszący codziennej, czasem mozolnej pracy.

Niech Wam nie zabraknie przenigdy zdrowia,

Niech szkoła w dom się wspólny zmienia!

Praca nauczyciela to praca niełatwa,

Bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa

 Każdy otrzymał również piękny, pamiątkowy medal wykonany przez p. Bernadetę Ptak-Sowę. Te wspaniałe odznaczenia otrzymali nie tylko pracownicy szkoły, ale także zaproszeni Goscie.

 

         Głos zabrali również Goście: p. Lucyna Toczek, wieloletnia nauczycielka SP w Zmiennicy, która gratulowała wspaniałego występu i życzyła wytrwałości w trudnej sztuce pracy z dziećmi, a także p. Krzysztof Kosztyła, który w imieniu p. Burmistrza Brzozowa Józefa Rzepki życzył wszystkim satysfakcjonującej pracy i zdrowia przy wypełnianiu obowiązków.

         Ostatnim punktem uroczystości był przemarsz do Kościoła na Mszę Św.

Małgorzata Wojtuń

 

 Więcej zdjęć tutaj